+90 (212) 222 68 38

KİMYA GÜNÜ VE KİMYAGERLER HAFTASINI KUTLARIZ

KİMYA GÜNÜ VE KİMYAGERLER HAFTASINI KUTLARIZ

Kimya, modern hayatta merkezî role sahip bir bilimdir. Bilim olarak kimya, bizlere içinde yaşadığımız yeryüzü ve evrenin yapı ve işleyişini; doğa ile canlı varlıklar arasındaki süreçlerin nasıl yürüdüğünü anlamak bakımından doğru bir bakış açısı kazandırır. Temel düzeyde kimya eğitimi, endüstri, eğitim, sağlık ve diğer kamu hizmetlerinde çalışan profesyoneller için olduğu kadar, daha kaliteli bir yaşam açısından da her yurttaş için gereklidir.

Diğer yandan; gıda, giyim, inşaat, enerji, ulaşım, kullanılabilir su, temizlik ürünleri, ilaç ve sağlık ürünleri, kağıt endüstrisi, toprak iyileştirme, temiz hava gibi temel ihtiyaçlarımızın karşılanmasında kimyanın merkezi bir rolü vardır. Bu bağlamda kimya teknolojisi, geliştirdiği binlerce proses, ürettiği binlerce ürün, yüzbinlerce formülasyon ve küresel ölçekte milyonlarca tonluk madde ve malzeme üretimi ile 40’dan fazla sektöre girdi sağlar. Kimya üretiminin bir kısmını ise ilaç, kozmetik, temizlik ürünleri vb son kullanıcı ürünleri oluşturur. Bunun yanında kimyasal analiz, gıda, tekstil vb kimyayla ilişkili sektörlerin çıktılarının kalite kontrollerinde anahtar bir role sahiptir. Bu nedenle, kimyacılar profesyonel bilim insanları olarak sadece kimya alanında değil, çok sayıda farklı alanlarda istihdam edilirler.

Bugün insanlık ailesi olarak küresel ısınma, iklim değişikliği, su kaynakları ve diğer yeryüzü kaynaklarının korunması, yenilenebilir enerji, sürdürülebilirlik, artan ve yaşlanan dünya nüfusu için daha kaliteli bir hayat sağlanması gibi devasa küresel sorunlarla karşı karşıyayız. Dün olduğu gibi bugün de küresel sorunların çözümü için daha doğru yaklaşımlar kimya biliminin merkezi rolü dikkate alınarak geliştirilebilecektir. Bu amaçla, daha iyi bir dünya için daha çok işbirliği anlayışıyla kimya alanı ile diğer meslek, sektör, sivil toplum ve kamu kuruluşları arasındaki var olan işbirliklerinin daha da güçlendirilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz.
Kimya hayattır. Her yerdedir. Her şeyin içindedir. Dünümüzde, bugünümüzde ve yarınımızdadır.
Bütün kimyacı meslektaşlarımızın Kimya Haftasını kutlarım.

08 Nisan 2023
KİMYA GÜNÜ VE KİMYAGERLER HAFTASINI KUTLARIZ için yorumlar kapalı
72 kez görüntülendi