+90 (212) 222 68 38

Uluslararası 7. İlaç Kimyası Kongresi Ardından

Uluslararası 7. İlaç Kimyası Kongresi Ardından

Kimyagerler Derneği tarafından ilki 2013 yılında düzenlenen “ İlaç Kimyası: İlaç Etken Maddesi Tasarımı, Sentezi, Üretimi ve Standardizasyonu Kongresi” 14–17 Mart 2019 tarihlerinde Antalya’da Mirage Park Resort Otelde “Uluslararası” bir bilimsel toplantı olarak gerçekleştirildi. Kongrenin açılışına  Tarım ve  Ormancılık Bakanlığından Arif ÖZKAN ve Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan Başkan Yardımcısı Fatih  Tan’ın katılımları bizleri onurlandırmıştır. İlaç sektörünü temsilen Zeynep ATABAY TAŞKENT (Atabay İlaç), Dr. O. Mutlu TOPAL (Emre Ecza İlaç Aşı Sanayi)  ve Adil KAYA (Atabay İlaç)  “İlaçta Yerelleşmenin Neresindeyiz”  başlıklı sunum yapmışlardır.

İlaç Ar-Ge ve üretimi alanlarında 9 uluslararası konuşmacı tarafından 40 dakika sözel sunumlar yapılmıştır. Ayrıca hem üniversitelerden hem de özel sektörden toplamda 40 katılımcı 15-30 dakika arasında sözel sunum gerçekleştirmişlerdir. Kongrede kısa sözel sunum ve poster sunumlarına da yer verilmiş olup gerek kısa sözel sunumlar gerekse de poster sunumları poster alanında iki gün boyunca katılımcılarla tartışılmıştır. Kongrede her yıl olduğu gibi başarılı bulunan posterler akademik ve sektörden oluşturulan jüri tarafından değerlendirilmek suretiyle ödüllendirilmiştir.

Bu kongrede sponsor firmaların diğer yıllara oranla çok fazla artış göstermesi bizlerin doğru yolda olduğunun bir göstergesidir. İlk kez bu yılki kongrede 14 farklı alanda sponsor firmalar tarafından workshop’lar düzenlenmiştir. Bu firmaların vermiş oldukları destek bizim için çok önemlidir ve önümüzdeki yıllarda bu desteğin artarak devam edeceğine olan inancımız tamdır.

Kongrede 3 saat teorik ve 3 saat uygulamalı olarak özellikle kariyerinin başlangıcındaki bilim insanları ve özel sektörden ilgili alandaki katılımcılara yönelik olarak  “Molecular modelling techniques in the quest of novel lead compounds”  başlıklı kurs düzenlenmiştir.

Kongrede ilk defa zirai ilaçlar alanında HEKTAŞ şirketinin temsilcileri tarafından sunum yapılmıştır. Yine ilk defa bu yılki kongrede Veteriner Fakültelerinden katılım sağlanmış ve sunumlar gerçekleştirilmiştir. Önümüzdeki yıllarda bu alanlara ilginin daha da artırılması doğrultusunda atılacak olan adımlar tartışılarak gerekli girişimlerin şimdiden başlatılması kararlaştırılmıştır.

Kongrede beşeri,  veteriner ve zirai ilaçlar alanlarında çalışan araştırmacı ve uzmanlarının Proje İşbirlikleri Platformu oluşturulmalarına yönelik bir alan oluşturularak ikili işbirliklerinin artırılması hedeflenmiştir.

Kongreye katılım geçen yıllara göre artış göstermiştir ve bu yılki kongrede çok daha farklı alanlarda sunumlar gerçekleştirilmiştir. Endüstriden 180 araştırmacının kongreye katılması ülkemiz endüstrisinin Ar-Ge’ye yaklaşımının ciddi anlamda  arttığını bizlere göstermektedir.

2020’de düzenlenecek olan  “Uluslararası 8. İlaç Kimyası: İlaç Etken Maddesi Tasarımı, Sentezi, Üretimi ve Standardizasyonu Kongresi”nde yeniden buluşmak dileklerimizle.

Kimyagerler Derneği

22 Mart 2019

 

26 Mart 2019
Uluslararası 7. İlaç Kimyası Kongresi Ardından için yorumlar kapalı
430 kez görüntülendi