+90 (212) 222 68 38

Uluslararası 8. İlaç Kimyası: İlaç Etken Maddesi Tasarımı, Sentezi, Üretimi ve Standardizasyonu Kongresi Ardından

Uluslararası 8. İlaç Kimyası: İlaç Etken Maddesi Tasarımı, Sentezi, Üretimi ve Standardizasyonu Kongresi Ardından

8th International Drug Chemisry Conference (8. Uluslararası İlaç Kimyası Kongresi)     27 Şubat – 01 Mart 2020 tarihleri arasında Antalya’da Mirage Park Resort Otel’de gerçekleştirildi. Her geçen yıl önemli gelişim gösteren ve ciddi katılımcı sayısına ulaşan kongremiz, ülkemizde iyi bilinen, tanınmış ve takip edilen kongreler arasında yerini almıştır. Kongrenin açılışına  Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan Başkan Yardımcısı Dr. Ecz. Harun KIZILAY ile Danışmanı Ecz. C. Ertuğ BAŞGUT, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden Rektör Prof. Dr. Yusuf BARAN, TÜSEB’den Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İlhan SATMAN ve İlaç sektörünü temsilen Atabay İlaç’tan Zeynep ATABAY TAŞKENT katılımları ve  açılış konuşmaları ile bizleri onurlandırmışlardır.

Tüm paydaşlarımızın değerli görüş, eleştiri ve önerileri doğrultusunda sürekli gelişen kongremiz uluslararası düzeyde marka kongrelerden biri haline dönüşme yolundadır. Özellikle sanayi-üniversite işbirliği kavramının ön plana çıktığı bu kongremizde; medisinal kimya alanında 6, İlaç Ar-Ge ve üretimi alanlarında 5 uluslararası konuşmacı 40’ar dakika sunum gerçekleştirmiştir. Yine ülkemizden ilaç geliştirmede farklı alanlarda çalışmalarını yürüten akademiden ve sektörden 37 katılımcımız 15-30 dakika arasında sözel sunum yapmışlardır. Kongrede özellikle genç araştırmacılar için kısa sözel sunum ve poster sunumlarına yer verilmiş olup gerek kısa sözel sunumlar gerekse de poster sunumları ile katılanlar için hazırlamış oldukları posterleri iki gün boyunca poster alanında sergilemeleri sağlanarak, katılımcılarla etkin tartışma ortamları oluşturulmuştur. Kongrede her yıl olduğu gibi başarılı bulunan posterler akademik ve sektörden oluşturulan jüri tarafından değerlendirilmek suretiyle ödüllendirilmiştir.

Kimyagerler Derneği olarak bu yıl 4. sünü düzenlediğimiz doktora aşamasındaki genç araştırmacılarımıza yönelik Araştırma Teşvik Ödülleri kapsamında toplam yedi alanda ödüle layık görülen arkadaşlar belirlenmiş ve ödül töreni kongremizin açılış gününde gerçekleştirilmiştir.

 

Kimyagerler Derneği Araştırma Teşvik Ödülleri kapsamında ödül alan araştırmacılar:

ANABİLİM DALI

KAZANAN

GEREKÇESİ

ANALİTİK KİMYA

Çağdaş KIZIL

Akdeniz Üniversitesi

Grafen İle İlgili Güncel Ve Endüstriye Ugulanabilir Çalışmaları

ANORGANİK KİMYA

Aykut ÇAĞLAR

Van Yüzüncü Yıl Ü.

Nanopatikül Ve Değişik Matrikslerin Hazırlanarak Elektrooksidasyon Süreçlerindeki Katalitik Aktivitlerinin İncelenmesi Yönündeki Çalışmaların Endüstriyel Uygulama Alanı Bulabilme, Yüksek Etki Değerine Sahip Dergilerde Yayınlanabilme Ve Yeni Çalışmalar Üretebilme Potansiyeli

BİYOKİMYA

Kübra ÇIKRIKCI

Balıkesir Ü.

Başta Karbonik Anhidraz Olmak Üzere Enzim İnhibisyonu Çalışmaları

FARMASÖTİK KİMYA

Burak KUZU

Van Yüzüncü Yıl Ü.

İlaç Etken Madde Sentezi Ve Araştırmaları İle İlgili Bir Çalışma Ve Projeleri Nedeniyle

FİZİKOKİMYA

Ahmet ŞENOCAK

Gebze Teknik Ü.

Karbon Temelli Yapılarla  Sensör Yapımı Çalışmaları

 

ORGANİK KİMYA

Mehmet OĞUZ

Selçuk Ü.

Özellikle Kemosensör Alanındaki Çalışmaları

POLİMER KİMYASI

Filiz ÇALIK

Boğaziçi Ü.

Biyobozunur Polimer Misellerle İlgili Çalışmaları

 

Bu yıl ilk kez Kongremiz planlaması içine dahil edilen ve bundan sonraki yıllarda da devam edilecek olan “Uluslararası İlaç Kimyası Kongresi Ar-Ge Ödülleri” ile aşağıdaki başlıklarda ödüle layık görülen firmalar tespit edilerek kongremizin açılış gününde düzenlenen ödül töreni ile ödülleri TİTCK Başkan Yardımcısı Dr. Harun KIZILAY’ın elinden ilgili ilaç firmalarına verilmiştir.  

 

  1. Uluslararası İlaç Kimyası Kongresi Ar-Ge Ödülleri kapsamında;

En çok patent başvurusu yapan ilaç firması

SANOVEL İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş.

En çok marka başvurusu yapan ilaç firması

ABDİ İBRAHİM İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş.

AR-GE merkezinde en çok proje yürüten ilaç firması

DEVA HOLDİNG A.Ş.

En çok Ar-Ge’ye cirodan pay ayıran ilaç firması

İLKO İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş.

 

ödüle layık görülmüşlerdir. Genç araştırmacıları ve ilaç firmalarımızı kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

 

Kongreye katılımın önemli bir artış gösterdiğini görmek bizleri fazlasıyla memnun etmiştir. Özellikle endüstriden katılımın %40 düzeylerine ulaşması ülkemiz endüstrisinin Ar-Ge’ye yaklaşımının ciddi anlamda  arttığını kanıtı olarak görülmektedir.

Bu yılki kongremizde sponsor firmaların yoğun desteği, kongremizin gerek organizasyon gerekse yürütülmesi sürecindeki başarımızda büyük pay sahibi olmuştur. Kendilerine içten teşekkür ederiz. Gelecek yıllarda da bu desteklerin artarak devam edeceğine ve kongremizin sektör tarafından en çok destek alan kongrelerin başında olacağına inancımız tamdır.

Bilim insanlarımızı, ilaç endüstrisi araştırmacı ve personellerimizi ve bu alandaki tüm paydaşlarımızı hem ülkemiz hem de diğer ülkelerdeki meslektaşları ile bir araya getirme ve yeni işbirlikleri kurma imkanı sunacak olan “9th Drug Chemistry Congress” (9. İlaç Kimyası Kongresi)’nde yani 2021’de yeniden aramızda görmek istiyoruz.

 

Hep birlikte gerçekleştireceğimiz 9. İlaç Kimyası Kongresi’nde görüşmek ümidiyle…

 

Kimyagerler Derneği

9 Mart 2020

12 Mart 2020
Uluslararası 8. İlaç Kimyası: İlaç Etken Maddesi Tasarımı, Sentezi, Üretimi ve Standardizasyonu Kongresi Ardından için yorumlar kapalı
335 kez görüntülendi