+90 (212) 222 68 38

7 Nisan Kimya Günü ve Kimyagerler Haftası Açıklaması

7 Nisan Kimya Günü ve Kimyagerler Haftası Açıklaması

Kimyagerler Derneği olarak, Kimyanın toplum için önemini dile getirmek için her  yıl 7 Nisanda çeşitli etkinliklerle gerçekleştirdiğimiz “Kimya Günü”nde, yaşanılan Koronavirüs pandemisi  ile ilgili görüşlerimizi Türk ve dünya kamuoyu  ile paylaşmak istiyoruz .  

İnsan hayatında merkezi  role sahip  bir bilim ve meslek alanı olan kimya, tarihsel süreç içinde, sağlık alanında da insanlık için büyük katkılar yapan ve kazanımlar sağlayan bir bilim ve meslek alanı olmuştur . Bu bağlamda kimya; başta  tıp ve eczacılık olmak üzere diğer meslek alanlarıyla işbirlikleri içinde ürettiği temizlik, dezenfektan ve hijyen ürünleri;  tanılarda kullanılan reaktif ve yöntemler;  aşı ve ilaçların üretim ve saflaştırılması ile  sağlık sektöründe kullanılan  materyal, araç, gereç ve tekniklerin geliştirilmesine kadar sağlık alanına çok farklı yönlerden katkılarda bulunmuş ve halihazırda bu katkılarını sürdürmektedir. 

Kimyagerler Derneği olarak, daha önce birçok salgın hastalıklarla mücadelede olduğu gibi, Koronavirüs pandemisi ile mücadelede de bilim alanlarının bilgi-deneyim paylaşımı  ve işbirlikleri ile  başarıya ulaşılacağına olan  inancımız tamdır. 

Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.

 

07 Nisan 2021
7 Nisan Kimya Günü ve Kimyagerler Haftası Açıklaması için yorumlar kapalı
412 kez görüntülendi