+90 (212) 222 68 38

Erciyes Üniversitesi, Temizlik Personeli Olarak Kimyager Tanımlı İş İlanı Hakkında Kamuoyuna Duyuru

Erciyes Üniversitesi, Temizlik Personeli Olarak Kimyager Tanımlı İş İlanı Hakkında Kamuoyuna Duyuru

Kimyagerlik mesleği  6269  numaralı kanunla düzenlenmiştir. Kimyagerlik, Meslek tarifine göre temizlik elemanı olarak değil, kimya laboratuvarlarında araştırma yapan, ürün üreten vasıfta kalifiye elemanlar olarak yetiştirilen meslek erbaplarıdır. Temizlik işçiliği ise toplumun en fedakar hizmet sektörü içerisinde çalışan bir kaç iş kolundan birisidir.

Kimyagerlik, mesleği gereği kimyasal maddeyle sürekli temas eden meslek kolu olması itibari ile temizlik işçiliğinden daha yüksek düzeyde sağlık ve güvenlik açısından riskleri göğüsleyen bir meslektir.

Ayrıca Kimyager maddeyi atom ve molekül düzeyinde ele alan bir meslek olması itibari ile içtiğimiz sudan ilaca kadar ve yine günlük kişisel temizlik için gerekli araç gereç ve kimyasal malzemeyi üretme, muhafaza etme ve kullanması açısından hayatın her alanında temizliğe en önemli katkı sunan mesleklerden biridir.

Yine Kimya lisans bölümleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ülkemizin stratejik öncelikli alanlarından biri olarak kabul gören Kimya sektörüne yetişmiş eleman sağlamakta olup Meslek mensuplarımızın temizlik işçisi statüsünde alınmak istenmesi biz Kimyagerleri derinden üzmüştür

Hal böyle olunca Kimyagerler, verilen bu ilan ile mesleğin aşağılandığını düşünmekte ve verilen bu ilanı yadırgamaktadır. Çünkü Kimyager bir Temizlik personeli değildir ve Kimyagerlik meslek tarifiyle iş ilanının uyuşmadığı görülmektedir.

Temizlik personeli olarak çalışma zorunda kalan benzer meslek grupları da bu olumsuz durumdan memnun değillerdir. Çeşitli sebeplerle atanarak daha iyi özlük haklarına sahip olacakken daha az gelir ile mesleki görevlerine uyuşmayan işlerde çalışmaya mahkum edilmektedirler. Maalesef bu yaklaşımın özellikle bir üst öğrenime hazırlanan öğrencilerde bu meslekleri tercih etmeme yönünde dolaylı olarak etkisi vardır.

Bu nedenlerden dolayı adı geçen kurumun bunu dikkate alarak bir düzeltme yayınlayacağı kanaati taşımakla beraber meslek örgütümüzün gerekli girişimleri yapacağı ve konunun takipçisi olacağını kamuoyuna sunarız.

Kimyagerler Adına
Kimyagerler Derneği

13 Kasım 2019
Erciyes Üniversitesi, Temizlik Personeli Olarak Kimyager Tanımlı İş İlanı Hakkında Kamuoyuna Duyuru için yorumlar kapalı
736 kez görüntülendi