+90 (212) 222 68 38

KİMYAGERLER DERNEĞİ İÇ ANADOLU ŞUBESİ KİMYASAL DEĞERLENDİRME UZMANI (KDU) EĞİTİMİ VERMEYE BAŞLADI

KİMYAGERLER DERNEĞİ İÇ ANADOLU ŞUBESİ KİMYASAL DEĞERLENDİRME UZMANI (KDU) EĞİTİMİ VERMEYE BAŞLADI

KİMYAGERLER DERNEĞİ İÇ ANADOLU ŞUBESİNİN KİMYASAL DEĞERLENDİRME UZMANI (KDU) EĞİTMENLİĞİ BAŞVURUSUNUN, T.C. ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI TARAFINDAN ONAYLANMIŞ OLDUĞUNU VE KİMYASAL DEĞERLENDİRME UZMANI EĞİTİMLERİMİZİN İLKİNİN 15-24 OCAK 2024 TARİHİNDE ANKARA’DA BAŞLAYACAĞINI BİLDİRMEKTEN BÜYÜK MUTLULUK DUYUYORUZ.

T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanmış KDU eğitimini veren kurumlar arasındadır.

Kimyasal değerlendirme Uzmanı , T.C Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanmış eğitim kuruluşlarından en az 64 saat Kimyasal Değerlendirme Uzmanı (KDU) eğitimi almalı, eğitim sonunda TÜRKAK tarafından akredite edilmiş belgelendirme kuruluşu tarafından açılan sınava katılmaları gerekir. Sınavdan 70 ve üzeri puan alanlar Kimyasal Yeterlilik Belgesine sahip olurlar. Kimyasal Değerlendirme Uzmanı (KDU) olurlar.

Belge süresi 5 yıldır.

Kimyasal Değerlendirme Uzmanı sertifikası almaya hak kazananlar, tekrardan Güvenlik Bilgi Formu Hazırlayıcısı Eğitimi diğer ifadeyle (GBF) ya da (M)SDS Eğitimi almalarına ve GBF sınavına katılmalarına gerek yoktur. Eğitimler, T.C Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanmış eğitim kuruluşlarınca düzenlenmektedir. Belgelendirme ise, TÜRKAK tarafından akredite edilmiş kuruluşlar tarafından yapılmaktadır.

Kimyasal Değerlendirme Uzmanı Ne İş Yapar?

 • KDİK kapsamında, 10 ton ve üzerinde imal veya ithal edilen maddeler için Kimyasal Güvenlik Raporu ve Kimyasal Güvenlik Değerlendirmesini yapar.

 • Entegre Çevre Bilgi Sistemi içerisinde yer alan Kimyasal Kayıt Sistemine Ön-Kayıtları ve Kayıtları gerçekleştirir.

 • Ortak kayıtlarda oluşacak olan konsorsiyumlarda temsilcilik yapar.

 • Yurt dışından Türkiye İthal edilen Kimyasalların KKS sistemine kaydının gerçekleştirilmesi için TEK TEMSİLCİLİK yapar.

 • Kimyasal üreticilerin KKS kayıtlarının gerçekleştirilmesi Üçüncü Taraf ismi ile görev alır.

 • GÜVENLİK BİLGİ FORMU (M)SDS) HAZIRLAR.

 • Maddelerin Kayıt dosyalarını hazırlar.

Kimyasal Değerlendirme Uzmanı Eğitimine ve Sınavına Kimler Katılmalı?

Kimyasal Değerlendirme Uzmanı (KDU) Sınavına katılabilmek için aşağıdaki kriterlerin karşılanması gerekmektedir:

 • Kimya, Biyoloji veya Çevre Bilimleri* ile ilgili Fen/Fen Edebiyat Fakülteleri’nin veya Mühendislik Fakülteleri’nin lisans bölümlerinden mezun olmak veya

 • Kimya Bilimi ile ilgili yüksek lisans, doktora yapmak veya

 • Üniversitenin diğer lisans bölümlerinden mezun olup kimyasallara ilişkin üretim, laboratuvar, kalite kontrol veya kimyasalların yönetimi alanında en az 5 yıl çalışmış olmak.

 • Kimya, Biyoloji, Çevre Bilimleri ile ilgili Fen/Fen Edebiyat Fakülteleri’nin veya Kimya, Biyoloji, Çevre Bilimleri ile ilgili Mühendislik Fakülteleri’nin lisans bölümlerine örnek olarak; Biyokimya, Biyoteknoloji, Kimya, Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Kimya mühendisliği gibi bölümler sayılabilir.

 • Lisans programlarında ağırlıklı olarak Kimya, Biyoloji ve Çevre Bilimleri konularına yer verdiği gösterilen diğer bölümler de bu kapsama girer. Bu kapsamda olmayan lisans bölümlerinden (ör: Makine Mühendisliği, İşletme Bölümü vb.) mezun olanların KDU sınavına katılabilmeleri için kimyasallara ilişkin üretim, laboratuvar, kalite kontrol veya kimyasalların yönetimi alanında en az 5 yıl çalışmış olma şartını karşılamaları gerekmektedir.

13 Aralık 2023
KİMYAGERLER DERNEĞİ İÇ ANADOLU ŞUBESİ KİMYASAL DEĞERLENDİRME UZMANI (KDU) EĞİTİMİ VERMEYE BAŞLADI için yorumlar kapalı
55 kez görüntülendi
Kimyagerler Derneği Mobil Uygulaması Kimyagerler Derneği Mobil Uygulaması
Kimyagerler Derneği Mobil Uygulaması